OJCZYZNA-POLSZCZYZNA

Jedną z akcji promujących Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole, było przybliżenie uczniom, twórczości wybitnego polskiego bajkopisarza - Ignacego Krasickiego.

Nie było to proste z racji dużej ilości archaizmów pojawiających się w jego utworach. Mimo to, uczniowie z klasy V, podjęli się tego zadania i zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom, najsłynniejsze bajki tego autora. Nie zabrakło więc takich tytułów jak: Lew pokorny, Mysz i kot czy Kruk i lis. Wszystkie z nich zawierały morał i wyśmiewały wady ludzkie: głupotę, fałszywą skromność, bezmyślność.

Każdy sposób zwrócenia uwagi na poprawność językową, posługiwanie się piękną polszczyzną czy potrzebę znajomości polskich poetów i pisarzy jest dobry. Dlatego nieco humorystyczny sposób promowania Dnia Języka Ojczystego, który spodobał się naszym uczniom, bo jak napisał Krasicki I śmiech niekiedy może być nauką....

Anetta Petin