Dzień bez Opakowań Foliowych.

Święto to przypada na dzień 23 stycznia, ponieważ w tym roku był to okres ferii zimowych członkowie SK LOP zdecydowali, że w tym roku będziemy to święto obchodzić 5 lutego.

Celem organizatorów było uświadomienie Naszym uczniom, że można swoim postępowaniem wpłynąć na otaczający nas świat. Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady, będące najczęściej występującymi śmieciami. Choć folię łatwo jest porwać, jej wytrzymałość na proces rozkładu jest wyjątkowo duża - degradacja typowej jednorazowej torby foliowej może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut.

Tak mało trzeba, żeby zadbać o środowisko i zastąpić popularną reklamówkę np. torbą ekologiczną lub wielokrotnego użytku. Zachęcamy wszystkich do korzystania z płóciennych toreb czy chociaż papierowych opakowań, to w taki właśnie sposób możemy się przyczynimy do mniejszej ilości foliowych śmieci.

Jak wyglądał ten dzień? Na pewno towarzyszyły mu duże emocje.

Rozalia Świokła jako członek SK LOP z klasy VI przygotowała krótki wstęp, w którym została przestawiona idea tego święta, a następnie zaprosiła przedstawicieli klas do konkursu wiedzowego. Konkurs wiedzowy prowadziła Zuzanna Łosiak. Pytania z zakresu wiedzy ekologicznej nie były dla naszych uczniów trudne. Zwycięzcą jednak okazała się klasa VI, II miejsce zajęła klasa IV, a III – klasa V. Przegranych w tym konkursie, tak naprawdę nie było. Wszyscy otrzymali worek czekoladowych cukierków dla swojej klasy zasponsorowany przez anonimowego przyjaciela SK LOP. Emocje tego dnia wcale po konkursie nie opadły, ponieważ wszyscy czekali na drugą część - czyli konkurs na Najciekawszy strój ekologiczny - EKO-CIUCH. Uczestników tego konkursu, którzy przygotowali swoje stroje było ponad 20 osób. Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Pani Anna Piotrowicz oraz Panie Agnieszka Ławrynowicz, Małgorzata Rzeszutek oraz Aneta Petin przydzielała punkty przede wszystkim za oryginalność stroju i trafność doboru materiałów.

Stroje, były bardzo ciekawe i różnorodne. Po podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:

I miejsce - Dominika Gilich i Paulina Niemczuk
III miejsce - Andrzej Gasek
Wyróżnienia przyznano: Zuzannie Łosiak i Nikoli Szczuka.

Wszystkie stroje były piękne i ciekawe, no ale jak to w konkursach, ktoś musi być pierwszy.

Opiekunowie tego dnia rozdali również legitymacje nowym członkom z klas IV - VI SK LOP.

Witamy w naszych szeregach i liczymy na zaangażowanie i pomysły jak chronić otaczającą nas przyrodę.

Bardzo dziękuję Zuzannie Łosiak i Rozalii Świokle za pomoc w przygotowaniach do tego święta oraz pozostałym członkom SK LOP z klasy VI, którzy czynnie włączyli się w te obchody.

I tymi optymistycznymi słowami chciałabym zakończyć swoje sprawozdanie z Dnia bez Opakowań FoliowychSmile.

Członkowie SK LOP z klasy VI
z opiekunem R. Kaczmarek-Cichosz