WYKOPKOWA WIZYTA W WARNINIE

Wrzesień, to czas zbioru ziemniaków a ziemniaki to jedne z najbardziej popularnych warzyw spotykanych w polskiej kuchni. Wykopki, bo tak nazwano ziemniaczane żniwa, to jesienny dawny zwyczaj i tradycja każdej wsi.

Dawniej na pole wychodziły całe rodziny. Ziemniaki kopano ręcznie, specjalnymi motykami. Każdy ze zbieraczy miał inne zadania Jedni wykopywali ziemniaki, inni zbierali je do wiader i wysypywali na kopce. Jednak w dobie dzisiejszej techniki zwyczaj ten został zastąpiony maszynami rolniczymi i rzadko spotykamy się ze zbiorem ręcznym. Jednak uczniowie naszej szkoły wspólnie ze Szkołą Podstawową w Starych Bielicach mogli poznać ten zwyczaj. Pan Sylwester Jarząbek oraz pani Sabina Jarząbek, mieszkańcy Warnina udostępnili nam swoje pole i zapoznali z techniką ręczną zbioru ziemniaków. Była to niesamowita frajda dla dzieci, które z zaangażowaniem, metodą zabawy wypełniały dzielnie swoją pracę. Wiadra były tak szybko napełniane przez dzieci, że Pan Sylwek nie mógł nadążyć z przesypywaniem ich na przyczepę. Po wyczerpującej pracy wszyscy zostali zaproszeni na ognisko. Mniam, mniam! Pieczone ziemniaki były bardzo pyszne.

To był bardzo udany i pełen wrażeń dzień.

Dziękujemy Panu Sylwestrowi za miły dzień a Pani Sabinie Jarząbek i Panu Dariuszowi Szymańskiemu za słodki poczęstunek.

Magdalena Sowa