WARSZTATY PROFILAKTYCZNE - PRZEMOC I CYBERPRZEMOC

Od lat rośnie skala problemu związanego z przemocą wśród dzieci, szczególnie wyrządzaną za pośrednictwem Internetu. Dlatego też zorganizowaliśmy w Naszej Szkole warsztaty dotyczące profilaktyki zdrowia i bezpieczeństwa, szczególnie psychicznego.

6 czerwca 2014 r. uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach, mających na celu uświadomienie im przyczyn, rodzajów, zagrożeń i konsekwencji stosowania przemocy.

Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, której treść zachęciła do dyskusji i refleksji. Następnie wzięły udział w scenkach, mających na celu kształtowanie prawidłowych postaw - szacunku i tolerancji.

Trzecioklasiści (dosłownie) poznali bezpieczny Internet. Na stronie www.sieciaki.pl zapoznali się z zagrożeniami, zasadami bezpieczeństwa oraz kulturalnego i prawidłowego korzystania z Sieci. Poznali także katalog bezpiecznych stron internetowych.

Nie zabrakło również zdrowej rywalizacji podczas gry Internet (na bezpiecznej stronie www.necio.pl).

Podsumowanie warsztatów stanowiło opracowanie zasad przeciwko przemocy. Każde dziecko zadeklarowało, że będzie szanowało wszystkich ludzi, że będzie tolerancyjne i wyrozumiałe, a konflikty będzie rozwiązywało pokojowo. Trzymam Was za słowoSmile.

Pamiętajcie!

Gdy jesteście świadkami lub ofiarami cyberprzemocy, najlepiej poinformować o tym rodziców lub inną zaufaną osobę dorosłą. Razem możecie zgłosić to na stronie www.helpline.org.pl, dzwoniąc pod bezpłatny numer 0 800 100 100 lub wysyłając maila na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Katarzyna Grzegrzółka