Informacja o udziale w Projekcie "Wespół w zespół z Matematyką bez Granic"

Projekt ?Wespół w zespół z matematyką bez granic- został opracowany i jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Matematyczne. Jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III: Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3: Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.4: Modernizacja treści i metod kształcenia - jako projekt wyłoniony w konkursie: Ponadregionalne programy rozwijania umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno - przyrodniczych, technologii informacyjno - komunikacyjnych (ICT), języków obcych, przedsiębiorczości.

Celem Projektu "Wespół w zespół z Matematyką bez Granic" jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów - matematycznych i społecznych - w zakresie kształtowania umiejętności opisywania w języku matematyki otaczającego świata, stawiania hipotez i ich weryfikowania, rozwiązywania problemów w twórczy sposób, integracji klasy, skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach, efektywnego współdziałania w zespole, interdyscyplinarnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość z uwzględnieniem znajomości języków obcych.

W Projekcie bierze udział 360 klas z terenu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego wraz ze swoimi nauczycielami matematyki

W naszej szkole uczestnikami projektu są uczniowie obecnych klas V  pod kierunkiem nauczyciela matematyki - p. Marzeny Jurkowskiej.

Zgodnie z założeniami Projektu uczniowie pracują w grupach, którym sami wybrali nazwy - i tak matematycznym zadaniom dzielnie stawiają czoła:

• Mafia Matematyczna
  • Tajemnicze Dziewczyny
  • Wiedźmin
  • Krejzolki
  • Matematyczne Chłopaki
  • Piast
  • Vipy, czyli Matematyczne Dziewczyny

Uczestnictwo w projekcie trwa trzy lata. Zaczęliśmy w roku szkolnym 2009/2010  pod hasłem "Matematyczne początki". W bieżącym roku szkolnym 2010/2011 pracujemy pod hasłem "Matematyczne zmagania", a w następnym roku szkolnym 2011/2012 będziemy pracować pod hasłem "Z Matematyką na Ty". Dodatkowo w trzecim roku realizacji Projektu uczniowie jako szóstoklasiści przystąpią do Międzynarodowego Konkursu pod nazwą "Matematyka bez Granic".

Na koniec warto pochwalić się naszym pierwszym sukcesem - w rankingu klas  prowadzonym w ramach udziału w projekcie po pierwszym roku  jego realizacji - zajmujemy V miejsce (wg osiągniętej liczby punktów za zadania z pakietów edukacyjnych).

Marzena Jurkowska
opiekun Projektu WzMbG