„ZUPEŁNIE INNA LEKCJA PRZYRODY- ŻYCIE W KROPLI WODY”

7 maja 2019r. Jest to projekt edukacji przyrodniczej, realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w Centrum Edukacji Ekologicznej CWM w Grodnie. Dzięki realizacji tego projektu uczniowie klasy 5a, 5b, 6 i 7 odbyli niesamowitą lekcję przyrody, stając się badaczami życia w wodzie, a nasza pracownia przyrodnicza pozyskała kompasy oraz pojemniki do obserwacji owadów. Należy dodać, iż transport uczniów był w 80% pokryty ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Przedmiotem tych niezwykle zróżnicowanych zajęć było poznanie znaczenia wody oraz jej obiegu w środowisku przyrodniczym, a także roli wody w życiu człowieka. Poznaliśmy też podstawowe właściwości wody jako środowiska życia organizmów żywych oraz niektóre organizmy żyjące w „kropli” wody. Zajęcia były prowadzone w grupach zarówno w terenie, jak i w laboratorium, jako doskonała kombinacja samodzielnej pracy uczniów, ich eksperymentowania oraz podsumowań przedstawianych przez prowadzących. Uczestnicy zajęć w Grodnie rozwinęli swoje zainteresowania przyrodnicze, miło i ciekawie spędzając czas w sercu Wolińskiego Parku Narodowego, nad brzegiem morza.  Park został utworzony w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin (woj. zachodniopomorskie). Występuje tu najwyższa w Polsce, bardzo dynamiczna ściana klifu, płytki brzeg morza, szeroka, bardzo zróżnicowana plaża z formacjami wydmowymi, jezioro polodowcowe oraz bogate w rośliny i zwierzęta, nadmorskie wrzosowiska oraz bory bażynowe i kwaśne buczyny. To te wspaniałe warunki przyrodnicze sprzyjały intensywnej pracy uczniów. Również pogoda dopisała nam fantastycznie. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale uśmiechnięci.

Koordynator projektu:
Roksana Kaczmarek - Cichosz