XIX Rajd Pieszy "ANDRZEJKI 2010"

27 listopada 2010r. wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę z PTTK Koszalin w ramach "XIX Rajdu Pieszego "ANDRZEJKI 2010". Ilość uczestników przeszła nasze oczekiwania, było nas ponad 280.. Z miejsca zbiórki, przystanku MZK na ulicy Szczecińskiej, ruszyliśmy bardzo starą drogą, poprzez dwa przejazdy kolejowe w kierunku Starych Bielic. Na tej drodze odczuliśmy na własnych butach efekty gospodarczej działalności człowieka przebijając sie przez roboty ziemne, rowy i pola.

Po odpoczynku ruszyliśmy starym traktem Koszalin-Kołobrzeg w kierunku Cieszyna, mijając miejsce bitwy koszalińsko - kołobrzeskiej z 1440 roku. Dotarliśmy do Wieży obronnej we wsi Cieszyn, pełniącej obecnie funkcje kaplicy. Korzystając z gościny księdza proboszcza Zbigniewa Kukiela z parafii Biesiekierz udało się nam zwiedzić ten obiekt.

Kolejny etap to krótki przemarsz do kościoła w Parnowie i kolejna garść informacji o tym obiekcie przekazana przez wspaniałego przewodnika i znawcę historii gminy Pana Zygmunta Królaka.

Ostatni, krótki etap i dotarliśmy do celu. W Pałacu Parkowym w Parnowie mamy możliwość zobaczenia uruchomionej 2-tygodnie temu instalacji oczyszczającej wodę jeziora Parnowskiego, a korzystając z istniejącego w pałacu minizoo z wielbłądem, danielami, świnkami wietnamskimi mogliśmy obejrzeć i pokarmić zwierzęta.

Zjedliśmy gorącą grochówkę, przeprowadzono tradycyjny konkurs krajoznawczy, rozdano nagrody zwycięzcom i dyplomy uczestnictwa w rajdzie grupom zorganizowanym.

Sponsorami rajdu byli: Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Biesiekierzu oraz firma EUROPLANT z Lasek Koszalińskich.

Gmina w rajdzie była reprezentowana przez Szkoły Podstawowe w Biesiekierzu, Starych Bielicach i Świeminie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Warninie.

Celami które przyświecały organizatorom rajdu to:

1. Poznanie uroków przyrodniczych okolic Koszalina;
  2. Poznanie walorów krajoznawczych i historycznych gminy Biesiekierz;
  3. Propagowanie zdrowego stylu życia;
  4. Rozwijanie sprawności fizycznej;
  5. Pokazywanie alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego;
  6. Zdobywanie punktów na odznaki turystyczne;
  7. Upowszechnianie aktywnego wypoczynku po szkole i pracy.

Patronami rajdu byli:
  • Marian Hermanowicz - Wójt Gminy Biesiekierz