OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

8 listopada 2019 roku. „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać” – takie hasło przyświecało dzisiejszej, szkolnej uroczystości związanej ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości.

O symbolicznej godzinie 11:11, w ramach akcji „Szkoła do hymnu”, cała społeczność szkolna i zaproszeni Goście odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie zaprezentowany został program artystyczny.

Jego konwencja oparta była na opowieściach babci i dziadka (w tych rolach Iga Sterna i Mateusz Niedziałek), którzy w niekonwencjonalny, ale ciekawy sposób przybliżyli swoim wnuczkom (Milena Kozak, Anna Kościelska) historię związaną z trudną drogą Polaków do odzyskania wolności – od rozbiorów, przez wybuch I i II wojny światowej, powstanie warszawskie, utworzenie Solidarności, aż do pamiętnego roku 1989.

Opowieści dziadków przeplatane były piosenkami w aranżacji Pana Leszka Piotrowicza. Nie zabrakło „Czerwonych maków” (fenomenalny występ solowy Natalii Bałdygi), „zakazanych piosenek”, „Pałacyku Michla” oraz muzycznych hymnów pokolenia: „Murów” i „Przeżyj to sam”.

Piosenka „Wolność kocham i rozumiem’, w wykonaniu uczniów klas starszych, była podsumowaniem uroczystości. Występy uczniów wprowadziły nutkę zadumy, zachęcając jednocześnie do radosnego świętowania niepodległości Polski i docenienia tego, że możemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju.

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w całe przedsięwzięcie, niezastąpionym, jak zawsze, Koleżankom za przygotowanie dekoracji, Panu Leszkowi Piotrowiczowi za niezapomniane doznania muzyczne.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu występu:

Anetta Petin, Katarzyna Grzegrzółka