INTEGRACJA

„Wrzesień miesiącem tolerancji i integracji” – pod takim hasłem upłynął naszym uczniom pierwszy miesiąc nauki.

Na lekcjach języka polskiego dzieci przygotowywały scenki i pisały listy, których bohaterami byli ludzie starsi. Pracowały także ze słownikami, wzbogacając słownictwo związane z niepełnosprawnością. Uczestniczyły również w dyskusji o stereotypach.

Dzięki uprzejmości biblioteki gminnej uczniowie wzięli udział w Małym Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja. Projekcja filmu „Niebo bez gwiazd” o miłości ojca, któremu zostało kilka procent wzroku i jego siedmioletniego syna, wywarła na młodych widzach ogromne wrażenie. Uczniowie z opaskami na oczach próbowali lepiej zrozumieć sytuację bohatera.

We wrześniowe działania doskonale wpisało się także omówienie noweli „Katarynka” Bolesława Prusa. Los niewidomej dziewczynki sprawił, że główny bohater zaczął docenić zwykłą rzeczywistość. Zrodziły się w nim nowe uczucia: współczucie, chęć niesienia pomocy i troska o drugiego człowieka.

Życzymy sobie, aby i nasi uczniowie wyrośli na ludzi wrażliwych na krzywdę innych.

Katarzyna Grzegrzółka, Anetta Petin