UROCZYSTE OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada wzięliśmy czynny udział w obchodach tego święta.

Rozpoczęliśmy je od posadzenia przed budynkiem naszej szkoły Drzewka Pamięci.

Następnie udaliśmy się na dalsze uroczystości do sali gimnastycznej. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Agnieszka Hryniewicz - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Pan Mariusz Sydoruk - dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej; radni: Pani Grażyna Guzowska, Pan Ryszard Smagieł, Pan Jerzy Terelak, Pan Paweł Grajper; sołtys Pani Agnieszka Borzęcka; Pan Jan Lach - prezes OSP Biesiekierz, Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet i Aktywnego Seniora, zespół Polna Grusza, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Feniks, nauczyciele i uczniowie. O godzinie 11:11, w ramach akcji Rekord dla Niepodległej, odśpiewaliśmy hymn - "Mazurek Dąbrowskiego".

Wstępem do dalszych uroczystości był wykład prof. Jacka Knopka z Uniwersytetu Toruńskiego, który przybliżył zebranym sytuację historyczną i polityczną Polski w okresie zaborów. Następnie rozpoczęliśmy program artystyczny "Wstań Polsko Moja", przygotowany przez Anetę Chmielewską-Szymańską i Anettę Petin. Była to prawdziwa lekcja historii, przypominająca wydarzenia, jakie minęły od I rozbioru Polski do pamiętnych dni listopadowych 1918 roku. W drugiej części programu, zatytułowanej "Z pieśnią przez dzieje Polski", uczniowie klas IV - VII zaprezentowali chronologiczną historię pieśni i piosenek, zaczynając od "Roty", a kończąc na "Murach" Jacka Kaczmarskiego. Są one częścią naszej historii i narodowej kultury. Całość programu wzbogacona była archiwalnymi zdjęciami i filmami, ukazującymi dzieje narodu polskiego od pierwszego zaboru do roku 1980. Zarówno recytacje wierszy jak i przepiękne wykonania pieśni, w aranżacjach Pana Leszka Piotrowicza, dostarczyły wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń.

Po uroczystościach szkolnych, prowadzeni przez zespół Polna Grusza, ruszyliśmy w marszu niepodległościowym pod obelisk poświęcony pamięci tym, którzy przyczynili się do zwycięstwa i polskości ziemi biesiekierskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji uroczystości. Szczególne podziękowania należą się Wam, Drodzy Uczniowie, za zaangażowanie i pracę, jaką włożyliście w całe przedsięwzięcie. Cieszymy się, że udało nam się wspólnie przygotować wyjątkowy program na wyjątkową okoliczność, jaką jest setna rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Jesteśmy dumni, że jako szkoła mogliśmy wziąć udział w obchodach tego historycznego święta.

Organizatorzy: Aneta Chmielewska-Szymańska, Anetta Petin, Leszek Piotrowicz