PRACUJEMY METODĄ PROJEKTU

28.10.2018r. Lekcje chemii to często zajęcia, gdzie wykorzystana jest jedna z metod aktywizujących, jaką jest metoda projektu.

Metoda ta, kształtuje wiele umiejętności i integruję wiedzę z różnych przedmiotów. Istotą metody projektów jest samodzielna praca uczniów służąca do realizacji określonego przedsięwzięcia, w oparciu o wcześniej przyjęte założenia.

Efektywność metody projektów polega na rozwijaniu samodzielności, współpracy, rozwija myślenie, daje możliwość samooceny i wypowiadania się na temat swojej pracy. Uczniowie samodzielnie podejmują decyzje, rozwiązują problemy, komunikują się , dyskutują, wspólnie szukają rozwiązań i rozwijają poczucie odpowiedzialności. Metoda pracy nad projektem pomaga kształcić umiejętności miękkie i przygotowujące uczniów do funkcjonowania w pracy. Według badanych, na obecnym rynku pracy najważniejsze są takie umiejętności jak m.in. komunikacja, praca w grupie, kreatywność, innowacyjność, korzystanie z nowoczesnych technologii oraz planowanie i organizowanie czasu. Właśnie te zdolności można kształtować dzięki pracy metodą projektu. Oby jak najwięcej i jak najczęściej uczniowie pracowali metodami aktywizującymi.

Roksana Kaczmarek - Cichosz