TAJEMNICZA ANTARKTYKA

W dniu 8 października 2018 r. odwiedził nas absolwent naszej szkoły podstawowej, mieszkaniec Biesiekierza- pan Sebastian Gleich.

Opowiedział uczniom klas Va, Vb, VI i VII o swojej pracy i przygodzie na Polskiej Stacji Antarktycznej im Henryka Arctowskiego  na Wyspie Króla Jerzego, która znajduje się 120 km od wybrzeży Antarktydy.

Polska Stacja Antarktyczna nazywana „Arctowski” leży ponad 14 tys. km od Polski. Warto dodać, że nasz pan Sebastian jest z zawodu konstruktorem-automatykiem, absolwentem Politechniki Koszalińskiej na kierunku elektronika i informatyka. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i militariami oraz mechaniką samochodową. A ponieważ ceni sobie niezależność i nie boi się ekstremalnych wyzwań, one wręcz go przyciągają, dlatego też razem z innymi uczestnikami spędził tam cały rok badając i pracując, jako elektronik na ww. stacji.

Dowiedzieć się można było, że zakres badań na stacji obejmuje m. in.: oceanografię, geologię, meteorologię, klimatologię, sejsmologię i ekologię. Oprócz opowieści o pracy i życiu na tym odległym lądzie, pan Sebastian opowiedział wiele ciekawostek geograficznych i przyrodniczych. Nasi uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem i zasypali go lawiną pytań, na które nasz gość udzielił im szczegółowych odpowiedzi.

Ważne było też przekazanie przez niego mądrych porad życiowych, by nasze dzieci i młodzież byli uparci w dążeniu do celu i realizowali swoje marzenia. Powiedział im na swoim przykładzie, że nawet jak coś się nie uda, by nie rezygnowali i nie poddawali się.

Ponadto nasz absolwent dodał, że bardzo istotnym i wręcz niezbędnym atutem w pracy czy podróżach zagranicznych jest znajomość języka angielskiego. A właśnie uświadomienie tego naszym dzieciom, było jednym z głównych celów naszego spotkania.

Poza tym, wspomnieć trzeba, że pan Sebastian to obieżyświat, który m. in. wybrał się w wielką wyprawę Nysą dookoła Azji… Ale to już historia na kolejne spotkanie…

Serdeczne podziękowania !!!

Justyna Smagieł