ANTARES, CZYLI MOBILNE PLANETARIUM W NASZEJ SZKOLE

12 maja wzięliśmy udział w niezwykłej lekcji astronomii – przyjechało do nas profesjonalne mobilne planetarium ANTARES.

Jego właścicielka p. Klaudia Jacak -  to prawdziwa pasjonatka  astronomii. Z ogromnym zaangażowaniem przybliżała nam wiedzę o otaczającym nas świecie gwiazd i planet. W trakcie tej unikalnej lekcji mogliśmy  podziwiać i bliżej poznać najciekawsze obiekty na niebie - gwiazdozbiory, mgławice, Słońce, planety naszego Układu Słonecznego i nasz Księżyc.

Dowiedzieliśmy się m.in. jak wygląda Mgławica Kraba, gdzie powstają nowe gwiazdy, poznaliśmy genezę gwiazdozbiorów. Dużo ciekawostek dotyczyło naszego Słońca – okazało się na przykład, że w porównaniu z innymi gwiazdami wcale nie jest takie duże jak nam się z Ziemi wydaje. Pani Klaudia ciekawie opowiadała także o wszystkich planetach naszego Układu Słonecznego. A na koniec mogliśmy poznać historię pierwszych obserwacji nieba dokonanych za pomocą teleskopów własnoręcznie skonstruowanych przez Hansa Lippersheya i Galileusza już w XVII wieku. Fajnie było choć przez chwilę „dotknąć nieba” i „pobujać w gwiazdach”. Może kiedyś ktoś z Was, drodzy uczniowie, zostanie słynnym astronomem ?

Marzena Jurkowska, Roksana Kaczmarek - Cichosz