O PRAWACH DZIECKA-PACJENTA

19 grudnia uczniowie klas IIa i IIb uczestniczyli w niecodziennej lekcji w gminnym ośrodku zdrowia. Pielęgniarka – p. Zofia Balcerek i lekarz – p. Dariusz Jakóbczak czytali dzieciom fragmenty książki pt. „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka-pacjenta niemal wszystko”.

Wyjaśniali również, dlaczego warto słuchać lekarza, do kogo zwrócić się o pomoc, kiedy ktoś bliski zachoruje, czym jest tajemnica lekarska, a także co można, a czego nie wolno robić w przychodni czy szpitalu. Warto zaznaczyć, że od września bieżącego roku uczniowie klas młodszych uczestniczą w projekcie Biura Rzecznika Praw Pacjenta i akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Poznają świat opieki zdrowotnej, słuchając książki Grzegorza Kasdepke, objętej patronatem honorowym Rzecznik Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Dziecka. Korzystają także z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - „Prawa Pacjenta Dziecka w szkole”.

Katarzyna Grzegrzółka, Iwona Sobczyńska