PROFILAKTYKA PRZEMOCY WOBEC DZIECI

Obchodzony 19 listopada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci i 20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to czas refleksji nad tym, jak chronimy najmłodszych przed krzywdzeniem. Zjawisko to jest bowiem problemem powszechnym i bardzo poważnym.

Walka z przemocą wobec dzieci powinna być odpowiedzialnością nas wszystkich. Dlatego też 21 listopada zorganizowaliśmy w szkole Kampanię Przeciwko Przemocy.
Uczniowie klas I-III obejrzeli prezentacje multimedialne na temat przemocy i praw dziecka. Dowiedzieli się, kiedy mamy do czynienia z przemocą, otrzymali wskazówki pomocne w rozpoznaniu ofiary i sprawcy, poznali swoje przywileje.
Wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i sposobów propagowania praw najmłodszych. Wspólnie opracowano zasady przeciwko przemocy i podpisano deklaracje szacunku i tolerancji.
Zwieńczeniem kampanii był marsz Nie dla Przemocy, zorganizowany na znak, że angażujemy się w budowanie szkoły przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom.

pedagog i wychowawcy klas I-III