TWÓRCZA LEKCJA NAUK ŚCISŁYCH

24 października uczniowie klasy VI uczestniczyli w spektaklu „O dwóch takich, co skroplili azot”. Ciekawa interaktywna lekcja chemii i fizyki oparta na historii przełomowego, choć nieco zapomnianego odkrycia dwóch polskich naukowców – Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, którzy jako pierwsi na świecie uzyskali ciekły azot.

Przedstawienie wzbudziło wielkie zainteresowanie. Uczestnicy pokazu poznali krótką historię badań nad skropleniem azotu, zobaczyli, jak gaz ten zmienia swój stan skupienia, dowiedzieli się, jaką rolę może pełnić w kuchni molekularnej, a nawet spróbowali sporządzonych przy jego udziale produktów tej kuchni.  „Szaleni” naukowcy przybliżyli tajniki chemii i fizyki, wspólnie z nimi przeprowadzaliśmy zadziwiające eksperymenty, a wszystko to zostało obficie okraszone humorem.

Uczniowie przenieśli się do świata skroplonych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i widowiskowych doświadczeń. To była bardzo twórcza lekcja nauk ścisłych, po takich zajęciach już wszyscy znają właściwości ciekłego azotu, a nawet wybuchowego metanu.

Ps. Do obejrzenia krótkich filmów zapraszamy na stronę:www.facebook.com - Szkoła Podstawowa w Biesiekierzu :-)

Opiekunowie: Roksana Kaczmarek-Cichosz, Marzena Jurkowska