Wycieczka do Swołowa i Doliny Charloty.

Do wspomnianych miejsc 14 czerwca 2016r. udały się klasy drugie i oddział przedszkolny. Dzieci z zadowoleniem wsiadały do turystycznego autokaru, a wychowawcy i rodzice z niepokojem patrzyli na niebo z obawą czy dopisze nam pogoda.

Były też wątpliwości ponieważ dla niektórych dzieci był to pierwszy dłuższy wyjazd bez rodziców. Wszystko szybko poszło w zapomnienie, nikt nie rozpaczał a deszcz nie padał.

W czasie podróży wiele ciekawych historii związanych z miejscami jakie mijaliśmy, opowiadała nam pani przewodnik. Pierwszym punktem naszej wycieczki były zajęcia edukacyjne w Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, które jest nazywane Krainą w Kratkę - nazwa pochodzi od charakterystycznych wyglądem domów. W temat zajęć wprowadziła nas prezentacja i pogadanka na temat zastosowania gliny w życiu codziennym człowieka, budownictwie, poznawaliśmy dzieje ceramiki i jej historię na Pomorzu. Po wskazówkach, jak przygotować glinę do lepienia każdy samodzielnie mógł wykonać dowolną figurkę. Prace zostały do wysuszenia i wypalenia, a my udaliśmy się do Doliny Charloty. W drodze poznaliśmy legendę o księżnej Charlocie od której imienia pochodzi nazwa doliny. Odwiedziliśmy fokarium i oglądaliśmy pokaz i karmienie fok, poznawaliśmy ich zwyczaje żywieniowe, tryb życia. Okazało się, że wszystkie tam znajdujące się foczki to chłopcy. Zwiedzaliśmy też ZOO podziwiając znajdujące się tam zwierzęta z różnych kontynentów. Ostatnim punktem wycieczki była zabawa w Krainie Bajek. Tutaj można było w bajkowych domkach posłuchać wybranej bajki np. o Czerwonym Kapturku, Calineczce, o Kocie w butach, Jasia i Małgosi, Pinokia, o Rybaku i złotej rybce, o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Po tak wyczerpującym programie udaliśmy się do restauracji na smaczny obiad. Pełni wrażeń, zadowoleni mogliśmy spokojnie wracać do domu, a dokładnie na miejsce zbiórki, gdzie z niecierpliwością na swoje pociechy czekali rodzice.

Wychowawczynie klas dziękują Pani Małgosi Rzeszutek za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi.

Magdalena Sowa
Jolanta Kostecka