73. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Z okazji obchodów 73. ROCZNICY POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM wspólnie z biblioteką w Biesiekierzu przystąpiliśmy do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.

W dniu 19 kwietnia uczniowie klas V i VI wraz z Panią Dyrektor - Anną Piotrowicz uczestniczyli w zajęciach, których celem było przywrócenie pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Nasi uczniowie po wysłuchaniu krótkiego wstępu obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przedstawiła ona historię związaną z przebiegiem powstania, ideę oraz cel akcji społecznej - Żonkile oraz samo Muzeum.

Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile. Tę tradycję kontynuuje Muzeum POLIN, rozdając podczas obchodów 73. rocznicy powstania tysiące papierowych kwiatów. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Po zapoznaniu się z prezentacją nastąpiła projekcja filmu wprowadzającego pt. Nie było żadnej nadziei. Głównym przesłaniem filmu jest oddanie hołdu bojownikom oraz ludności cywilnej biorącym udział w powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku. Kolejnym etapem było obejrzenie premiery pełnej wersji tego filmu, w którym w krótkich wywiadach wypowiadały się osoby, które przeżyły to powstanie, m.in. Marek Edelman - ostatni przywódca powstania. Oba filmy wywarły na nas, jak i na naszych gościach ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że dzięki tym obchodom nigdy nie zapomnimy o tej strasznej historii.

Po krótkim podsumowaniu projekcji przystąpiliśmy do wykonania symbolu tej akcji - papierowych żonkili. Wspólnie z młodzieżą wręczaliśmy je mieszkańcom naszej gminy.

Pamiętajmy o bohaterach z 1943 r., którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.

Agnieszka Ławrynowicz