Najmłodsi o zdrowym odżywianiu

Zbliżający się koniec I półrocza jest dobrą okazją do podsumowania działań realizowanych w ramach programu Owoce i warzywa w szkole oraz Szklanka mleka, w których najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczą od lat.

Przypomnijmy, że celem programu Mleko w szkole jest kształtowanie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych, a program Owoce i warzywa w szkole ma się przyczynić do trwałej zmiany nawyków żywieniowych dzieci. Każdy uczeń z klas 0-III otrzymuje przygotowaną do bezpośredniej konsumpcji porcję świeżych owoców i warzyw, które spożywa w szkole, a także uczestniczy w zajęciach promujących zdrowe odżywianie się. Dzień podsumowania programu Szklanka mleka przebiegał pod hasłem: Pij mleko - będziesz wielki. Dzieci w tym dniu przyszły do szkoły ubrane na biało. Każda klasa zaprezentowała swój album składający się z przepisów na mleczne smakołyki, zmierzyła się z zadaniem pod hasłem Składniki mleka. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego przygotowały plakat ukazujący różnorodność mlecznych produktów. Uczniowie obejrzeli także teledysk Zdrowej piosenki, której refren został wspólnie odśpiewany, a na zajęciach komputerowych spotkały się z Kotem Mleczysławem, głównym bohaterem mlecznych gier i zabaw. Owoce źródłem witamin to kolejne hasło towarzyszące naszym podsumowaniom. Tym razem uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przypominającą zasady zdrowego odżywiania się, rolę ruchu na świeżym powietrzu i ukazującą smutne skutki nadmiernego spożywania słodyczy. Były też wesołe zagadki i rymowanki. Każde dziecko otrzymało Kartę kontroli spożywania owoców i warzyw do codziennego wypełniania, aby samo mogło ocenić, czy jego dieta jest wystarczająco bogata w najważniejsze produkty.

Koordynator programów J. Lessnau
i wychowawcy klas O-III