NIEZWYKŁE SPOTKANIE Z MUZYKĄ W FILHARMONII KOSZALIŃSKIEJ

4 grudnia uczniowie klasy II a i II b oraz oddziału przedszkolnego wybrali się na wycieczkę do Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie. Budynek filharmonii jest czterokondygnacyjnym obiektem podzielonym na część północną i południową.

Część północna przeznaczona jest dla gości. Znajduje się tam sala koncertowa, wejście główne, kasy biletowe i kawiarnia. Wnętrze sali koncertowej zostało przystosowane do wymogów najwybitniejszych solistów i orkiestry. Widownia sali może pomieścić aż 520 słuchaczy a na estradzie mieści się 70 muzyków i 40 chórzystów. Dla większości uczniów było to pierwsze spotkanie z muzyką poważną, więc spotkanie z żywą sceną było dla nich ogromnym przeżyciem. Wyjazd przybliżył uczniom świat dźwięków, zaprezentował bogate instrumentarium oraz pozwolił obcować z muzyką klasyczną. Podczas żywej lekcji muzyki mali słuchacze zostali zapoznani się z życiem i twórczością Stanisława Moniuszki, mogli poznać zaplecze filharmonii oraz wziąć udział w próbie generalnej orkiestry. Głównym celem wycieczki było przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego, odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym, rozbudzenie zainteresowań muzyką, rozwijanie świadomości i ekspresji kulturowej oraz obcowanie ze sztuką. Uczniowie zostali wprowadzeni w świat muzyki, który jest idealnym sposobem na kształtowanie i zaspokajanie ich potrzeb estetycznych.

Uczestnicy wyjazdu przekonali się, że wizyta w filharmonii to wspaniałe muzyczne przeżycie i z niecierpliwością oczekują kolejnego koncertu.

Magdalena Sowa
Jolanta Kostecka