DZIEŃ PEŁEN KSIĄŻEK

Aby czytanie nie było jedynie przykrym obowiązkiem, ale by stało się potrzebą i pasją, trzeba pobudzać w dziecku zainteresowanie książką i kształtować jego kulturę czytelniczą.

Dlatego 30 listopada 2015 roku klasa III wybrała się na lekcje do Koszalina. Najpierw udaliśmy się do Drukarni Orłowski, by poznać odpowiedź na pytanie: Jak drukuje się książki? Uczniowie oglądali różne maszyny drukarskie, poznali jak przebiega proces drukowania. Brali też udział w planowaniu zleceń do druku. Jednak najbardziej podobała się dzieciom najstarsza maszyna drukująca Heidelberg. Następnie pojechaliśmy do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Zwiedziliśmy całą placówkę: archiwum książek i czasopism, czytelnię, wypożyczalnię książek, fonotekę - wypożyczalnię audiobook’ów, płyt i filmów. Uczniowie zobaczyli jak wyglądają katalogi i kartoteki, mieli możliwość dotknąć książki pisanej alfabetem Braille’a. Wyjazd ten z pewnością poszerzył uczniowskie horyzonty. Dzieci dowiedziały się, jak produkuje się książki, jak szeroki jest wachlarz propozycji biblioteki i jak z niej korzystać.

Joanna Lessnau