WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Data Andrzejek wypada zazwyczaj na początku Adwentu, a więc na początku nowego Roku Liturgicznego, którego początek przypada w pierwszą niedzielę między 27 listopada, a 3 grudnia.

Andrzejki to ostatnia okazja do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu. Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, mające charakter zabawy. W andrzejkowy wieczór zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach.

Uczniowie klasy II i oddziału przedszkolnego w dniu 27 listopada wzięli udział w andrzejkowych wróżbach i wspólnej zabawie odrywając się tym samym od szkolnej rzeczywistości i przenosząc się w świat fantazji. Na początku spotkania zostali zapoznani z historią i tradycją andrzejek. Tradycji musiało stać się zadość i jak to na zabawie andrzejkowej wszystko rozpoczęło się od lania wosku. Każdy uczeń ze swojej wróżby dowiedział się co go czeka w przyszłości - słodkie chwile, bogactwo, sława, podróże czy może... życie w zakonie. Jednak na odpowiedź na to pytanie uczestnicy zabawy będą musieli jeszcze trochę poczekać, bowiem całe życie przed nimi a za rok kolejne lanie wosku i kolejne wróżby.

Magdalena Sowa
Jolanta Kostecka