WARSZTATY BYĆ WOLNYM - PROBLEMATYKA UZALEŻNIEŃ

25 listopada psychoterapeuta z Centrum Profilaktyki i Reedukacji w Krakowie przeprowadził w klasach V i VI zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień.

Celem warsztatów było dostarczenie uczniom wiedzy i obalenie mitów na temat uzależnień, wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni eksperymentują z substancjami uzależniającymi, nauczenie przeciwstawiania się naciskowi i manipulacji ze strony grupy rówieśniczej.

Uczniowie poznali typy i fazy uzależnień, ich negatywne skutki, sposoby interwencji koleżeńskiej i mechanizm zaprzeczeń.

Obejrzeli film, dzięki któremu dowiedzieli się, dlaczego młodzi ludzie sięgają po środki uzależniające, jak oddziałują one na organizm człowieka, jakie są społeczne konsekwencje uzależnienia.

Następnie wzięli udział w scence, w której jedna osoba nakłaniała do spróbowania, np. alkoholu, druga zaś starała się odmówić. Stosując metodę zdartej płyty, uczniowie w parach ćwiczyli asertywną odmowę.

Serdecznie dziękuję Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Biesiekierzu za sfinansowanie warsztatów.

Katarzyna Grzegrzółka