PROFILAKTYKA PRZEMOCY WOBEC DZIECI

Obchodzony 19 listopada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci i 20 listopada Dzień Ochrony Praw Dziecka to czas refleksji nad tym, jak chronimy najmłodszych przed krzywdzeniem. Zjawisko to jest bowiem problemem powszechnym i bardzo poważnym.

Walka z przemocą wobec dzieci powinna być odpowiedzialnością nas wszystkich. Dlatego też zorganizowaliśmy w szkole Kampanię Przeciwko Przemocy. Jej celem było:

• nauczenie dzieci konstruktywnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach (bez użycia przemocy);
  • zachęcenie uczniów do szukania wsparcia w sytuacjach zagrożenia oraz zgłaszania aktów przemocy;
  • zwiększenie świadomości dzieci, że przemoc nie jest akceptowana i będzie karana;
  • zmiana niewłaściwych postaw uczniów.

W związku z kampanią uczniowie klas 0-III i IV-VI obejrzeli prezentacje multimedialne na temat przemocy. Dowiedzieli się między innymi, kiedy mamy do czynienia z agresją i przemocą, poznali formy przemocy, otrzymali wskazówki pomocne w rozpoznaniu ofiary i sprawcy przemocy.

W klasach 0-III został przeprowadzony profilaktyczny konkurs plastyczny Nie zamykaj oczu na przemoc. Oto lista nagrodzonych: I miejsce ex aequo: Maja Kowalczyk - 0, Natalia Bałdyga - kl. IIa, Aleksandra Gomorska - kl. IIb; wyróżnienia: Jan Chmurzyński - kl. Ia, Oskar Różek - kl. Ib, Michał Matuszak - kl. III.

Na zajęciach z wychowawcami zostały przeprowadzone pogadanki na temat przeciwdziałania agresji i przemocy wobec dzieci. W klasach 0-III wspólnie opracowano zasady przeciwko przemocy i podpisano deklaracje szacunku i tolerancji. W klasach IV-VI przeprowadzono ankietę Przemoc i agresja wśród uczniów.

Na znak, że nie zgadzamy się na agresję i przemoc, że angażujemy się w budowanie szkoły przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom dzieci ubrały się na żółto i przyniosły żółte balony.

Pamiętajmy, że przemoc nie jest nieunikniona - wszelkim jej formom możemy skutecznie zapobiegać.

Katarzyna Grzegrzółka