Na tropie bioróżnorodności

19 czerwca klasa III i IV uczestniczyły w jednodniowych,wyjazdowych zajęciach warsztatowych poświęconych zagadnieniom bioróżnorodności. Warsztaty odbywały się w pięknym ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu.

Zanim wyruszyliśmy w teren na spotkanie z przyrodą dzieci otrzymały smaczne śniadanie. Z wyostrzonymi zmysłami wyruszyliśmy w las w poszukiwaniu śladów bytowania zwierząt, rozpoznawania gatunków drzew, krzewów i kwiatów w danych ekosystemach i warstwach lasu. Udało się znaleźć gniazda ptaków (zniszczone przez kuny), ślady dzików i ich spa, pióra myszołowa, rozłupane szyszki - świadectwo bytowania wiewiórek, widzieliśmy piękne, małe dzięciołki. I tak pokonaliśmy prawie 4 kilometry.

Po powrocie zaproszono nas na obiad. Przed następnymi zajęciami dzieci miały okazję skorzystać jeszcze z placu zabaw. Następnie podzieleni zostaliśmy na dwie grupy, z których każda na zmianę uczestniczyła w warsztatach laboratoryjnych i tematycznych. Dzieci samodzielnie przygotowały próbkę do badania z mąki ziemniaczanej, badały zawartość kropli czystej wody z jeziora. Nie wszystkie po tych zajęciach wykazywały chęć do picia takiej wody.

Zajęcia tematyczne, przeprowadzone w pięknej salce bioróżnorodności, miały na celu uświadomienie powiązań pomiędzy zmianami klimatycznymi i ich wpływem na utratę bioróżnorodności. Im większa ingerencja człowieka w naturę, tym bardziej zanika bioróżnorodność. Giną rośliny i zwierzęta, zanikają całkowicie niektóre gatunki. Dobrym pomysłem na sprawdzanie wiedzy przyrodniczej uczniów było Przyrodnicze Koło Fortuny. Szanujmy i dbajmy o przyrodę. To była ciekawa lekcja przyrody.

Maria Blicharska